Sukcesy naszych uczniów 2016/2017

Jeszcze nie wakacje, a my już nad Bałtykiem
    W Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Morzu Bałtyckim Ula Wysocka i Wiktoria Hucz zajęły odpowiednio 1 i 3 miejsce. Obie laureatki to uczennice klasy 3c naszego Gimnazjum. Konkurs był częścią Konferencji Bałtyckiej, którą uświetnił wykład „Znaczenie zmian klimatycznych w Arktyce dla klimatu Europy”, wygłoszony przez prof. dr. hab. Tadeusza Niedźwiedzia.
Gratulujemy dziewczynom sukcesu 🙂

Wicemistrzowie savoir-vivre, czyli dobre maniery nam nieobce
    W czwartek, 30 marca.ZSO nr 5 w Gliwicach. odbyła się II edycja konkursu „Kulturalny Polak”. W konkursie naszą szkołę reprezentowała czwórka uczniów z klasy 1c gimnazjum: Zofia Matyjaszek, Krystian Śladkowski , Robert Serzysko oraz Jacek Partuś. W konkursie należało wykazać się znajomością zasad savoir-vivre, czyli dobrego i kulturalnego zachowania się w różnych życiowych sytuacjach. Dla naszych reprezentantów „dobre maniery” okazały się nieobce, doskonale poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami dotyczącymi miedzy innymi:
• odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych,
• poprawnego zachowania się przy powitaniu, przedstawianiu się,
• doboru odpowiedniego stroju na różne okazje,
• odpowiedniego zachowania przy stole np. w restauracji,
• prawidłowego redagowania i pisania podań, zaproszeń.
    Konkursowe zadania były tak skonstruowane, aby w sposób praktyczny sprawdzić znajomość zasad dobrego zachowania. Sprawdzian ten nasi reprezentanci zdali na piątkę, zdobywając w konkursie II miejsce. Serdecznie im gratulujemy!
  Grażyna Tyszka

Sukces w konkursie wielkanocnym
    W XVIII edycji Konkursu Haftu i Rękodzieła Artystycznego Wielkanocne Zwyczaje pt. „Zajączkowe Haftowanie” po raz pierwszy wzięła udział uczennica klasy 2a – Julia Korkus. I od razu, zostając laureatką konkursu, trafiła do grona nagrodzonych. To spotkanie miłośników robótek ręcznych ma na celu kultywowanie tradycji wielkanocnych w hafcie oraz innych technikach rękodzielniczych.
Julii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mariola Pomorska

Historyczny sukces Roberta i Mikołaja!

W dniu 28 stycznia 2017 roku uczniowie gimnazjum wzięli udział w I Miejskim Konkursie Historycznym „Wybrani władcy Polski i ich czasy – Mieszko I oraz Bolesław Chrobry”, zorganizowanym przez Urząd MiejskiCentrum Edukacji. Nasi reprezentanci, Robert Serzysko
z klasy 1c
oraz Mikołaj Nalewajka z klasy 1b, wykazali się dużą wiedzą dotyczącą początków państwowości polskiej. Znakomicie poradzili sobie nie tylko z testem pisemnym, ale również

z pytaniami ustnymi w II etapie konkursu. Doskonale odnaleźli się w czasach naszych pierwszych władców, radząc sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Robert  zajął pierwsze miejsce, a Mikołaj drugie. Gratulujemy!!!

Życzymy dalszych sukcesów.

Mirosława Leciejewska – Boncol

Sebastian na Regionalnej Gali Stypendystów
    W tym roku szkolnym mam do wykonania niełatwe zadanie. Otrzymanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów wiąże się z uczestnictwem w uroczystościach, podczas których najlepsi uczniowie odbierają laury z rąk najważniejszych osób w państwie lub regionie. Jedną z nich byłą uroczysta Gala Stypendystów, zorganizowana przez Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach w dniu 30 listopada 2016 roku.
W Auli im. Konstytucji 3 Maja zebrali się przedstawiciele regionalnych władz oświatowych (na czele z Panem Dariuszem Domańskim, Śląskim Wicekuratorem Oświaty) oraz gliwickiego magistratu, stypendyści z Zabrza, Gliwic oraz Rudy Śląskiej, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice.
Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Pana Wicekuratora, w którym podkreślał, jak ważną rolę w osiągnięciu sukcesu odegrali rodzice (a zwłaszcza mamy), gratulował nam przyznania Stypendium i życzył nam pokory oraz cierpliwości na drodze do zdobywania kolejnych nagród. Następnie uhonorowano najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Zabrza i okolic. Otrzymali oni dyplomy oraz listy gratulacyjne Śląskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość uświetniły występy młodzieży tamtejszej placówki. Wszystkie bardzo mi się podobały i pokazały, że aby pojawić się na scenie, trzeba – podobnie jak w przypadku nauki – wiele wysiłku, wytrwałości
i wyrzeczenia, by to osiągnąć.
Po zakończeniu uroczystości wszystkich zebranych zaproszono na poczęstunek. [link do galerii]
Sebastian Richter

Boccia, Łukasz i Mistrzostwa Polski – świetne połączenie!
    Łukasz Sudoł, uczeń klasy 3c gimnazjum, z Mistrzostw Polski w Zielonej Górze wrócił
z brązowym medalem.
    20 listopada 2016 roku zakończyły się trzydniowe rozgrywki zorganizowane przez Polską Ligę Bocci, w efekcie których nasz uczeń stanął na podium. Finiszował w zawodach na III miejscu w grupie BC5. Łukasz – serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych.
Aleksandra Dąbrowska

W przyszłym tygodniu kibicujemy Łukaszowi

Łukasz Sudoł, uczeń klasy 3c gimnazjum, zakwalifikował się do Mistrzostw Polski w Boccię. Jest to dyscyplina sportowa zarezerwowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Po dwóch turniejach, w Wągrowcu i Kielcach (III miejsce), Łukasz zebrał wystarczającą ilość punktów,
by wystąpić na tak prestiżowych zawodach, jak Mistrzostwa Polski. Od 17 do 20 listopada 2016 roku Łukasz będzie walczył o pozycję medalową w Zielonej Górze, w grupie BC5.  Łukasz -trzymamy za Ciebie kciuki i życzymy powodzenia.

Aleksandra Dąbrowska