WOLONTARIAT
24 maja 2018 tradycyjnie nasi uczniowie są wolontariuszami na XVI Turnieju Piłki Nożnej Halowej i Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych.
Wolontariat podczas Olimpiad Specjalnych
Dzisiaj nasi wolontariusze pracują podczas X Wiosenny Śląski Mityngu Pływackiego Olimpiad Specjalnych Zabrze 2018 pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki – Szulik.
12 kwietnia 2018
Marzycielska poczta 15.03.2018
Serdecznie zapraszamy – dołącz do akcji „Marzycielska poczta”.
Wspomóż dziecko w trakcie walki z chorobą!
Gotowe, zaadresowane kartki, listy (w kopertach z naklejonym znaczkiem) przynieś do sali nr 205 na długiej przerwie.
Dzieci codziennie zaglądają do swoich skrzynek i wyczekują listonosza. Po prostu kochają dostawać listy i kartki. Twoje dobre słowo jest bezcennym wsparciem w walce z chorobą.
Profile chorych dzieci znajdziesz tutaj :
Nominacja do tytułu „Wolontariusz Roku 2017” 10.12.2017
Dziewczęta już od kilku lat aktywnie wspierają w działaniach Schronisko Św. Brata Alberta. Uczennice współorganizują zajęcia dla dzieci mieszkających w Domu Samotnej Matki w Rokitnicy, imprezy okolicznościowe typu Mikołajki, Andrzejki, imprezy urodzinowe, pikniki i wiele innych gdzie mogą rozwijać swoją chęć i pasję niesienia pomocy tym, dla których życie niejednokrotnie było pełne przeszkód i trudności. Zaangażowanie dziewcząt zostało docenione przez Dyrekcję i pracowników Domu Samotnej Matki z Dzieckiem, dzięki czemu dziewczęta uczestniczyły w Imprezie z okazji „Dnia Wolontariusza” 4 grudnia 2017 roku oraz przyjęły gratulacje i podziękowania z rąk Pani Prezydent Małgorzaty Mańki – Szulik.
Sukcesy naszych Wolontariuszy w 2017 roku 20.10.2017
Kilka słów o gali „Kropla Tęczy” 13.04.2017
I właśnie laureatką tej nagrody została uczennica naszej szkoły – Karolina Wyciślik, zajmując drugie miejsce. Karolina na co dzień jest uczennicą klasy trzeciej gimnazjum. W swoim wolnym czasie przebywa w schronisku dla bezdomnych kobiet, gdzie regularnie pomaga w organizowaniu zajęć dla dzieci, współorganizuje uroczystości na terenie placówki, a także stara się promować schronisko w trakcie miejskich imprez.
22 marca o godzinie 13:30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu Karolina wraz z grupą pozostałych wolontariuszek z naszej szkoły, rodziców i wychowawczyni Pani Lilianny Konieczny uczestniczyła w oficjalnej gali nadania orderu. Uroczystość zaczęła się od przywitania gości, podziękowań, przedstawienia ważnych osób biorących udział w tej wspaniałej imprezie oraz współorganizatorów plebiscytu. Po wstępie i krótkiej historii „Kropli Tęczy” przystąpiono do nadania orderu wszystkim wyróżnionym. Nasza wolontariuszka została nagrodzona symboliczną statuetką, dyplomem i kwiatami. Po części głównej nastąpiła część artystyczna, którą uświetnił występ zabrzańskich tancerek. Galę podsumowano ogromnymi oklaskami, potem miała miejsce sesją zdjęciową oraz poczęstunek dla gości.
Gratulujemy naszej koleżance wyróżnienia.
Roksana Tyka, klasa 3a
Kropla Tęczy dla naszej gimnazjalistki 26.03.2017
Serdecznie gratulujemy Karolinie! Agnieszka Szewczyk
Podsumowanie Szlachetnej Paczki 12.12.2016
Kochani!
Zakończyliśmy kolejną edycję „Szlachetnej Paczki”!
Udało nam się zebrać i przekazać rodzinie 22 paczki wypełnione żywnością, słodyczami, odzieżą, butami i środkami czystości. Bardzo ważne jest to, że udało nam się również spełnić marzenia każdego z członków rodziny! Były kosmetyki, karnet na siłownię, zestaw dla uzdolnionego piłkarza, hulajnoga z dużymi kołami i zestaw porządnych narzędzi dla głowy rodziny!
Mamy nadzieję, że nasza paczka sprawi obdarowanej rodzinie dużo radości.
Nie udałoby się zebrać i przekazać tak wielu rzeczy gdyby nie Wasza pomoc. Dlatego chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim darczyńcom (szczególnie tym spoza szkoły), osobom zaangażowanym w kiermasze ciast i książek, osobom pakującym, noszącym i wywożącym do zabrzańskiego sztabu głównego.
Anna Koenigshaus
Wielkie serca naszych uczennic! 19.09.2016
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.”
– Jan Paweł II
w Zabrzu i z chęcią angażują się w pomoc w prowadzeniu zajęć grupowych dla dzieci, pomoc przy organizacji imprez plenerowych i zbiórek publicznych na rzecz Towarzystwa, Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu zawarła porozumienie dotyczące współpracy
z Towarzystwem Pomocy im. Św. Barta Alberta – Koło Zabrzańskie. Porozumienie ma na celu budowanie partnerstwa w zakresie działań na rzecz osób doświadczających trudnych sytuacji życiowych w szczególności kobiet i dzieci przebywających w Ośrodku Wsparcia dla Kobiet. Zintegrowanie działań otwiera nową perspektywę w obszarze działań profilaktycznych wśród uczniów związanych z bezdomnością i przemocą w rodzinie oraz działań na rzecz reintegracji społecznej podopiecznych Towarzystwa.
Wspomogliśmy Polską Akcję Humanitarną 31.03.2016
i godnych warunków sanitarnych„. Udało nam się zebrać 218,17 zł., które zostały przed świętami wielkanocnymi wpłacone na konto PAH. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz wolontariuszkom z klasy I B LO za pomoc w przedsięwzięciu.
Szlachetna Paczka 2015 03.12.2015
Jak co roku włączyliśmy się w przedświąteczną akcję Stowarzyszenia WIOSNA i jako społeczność szkolna chcemy zapakować Szlachetną Paczkę dla pani Agnieszki. Jest ona mamą samotnie wychowującą cztery córki: Weronika (11 lat), Dorota (7), Dominika (6) i Magda (1). Ich sytuacja jest bardzo trudna, gdyż pani Agnieszka ze względu na opiekę nad dziećmi nie może podjąć pracy.
Zbieramy:
• żywność o przedłużonym okresie ważności, np. herbata, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, dżem, warzywa w puszkach, płatki śniadaniowe, mleko również specjalnie przeznaczoną dla niemowląt – Bebiko 2/3, przeciery owocowe;
• środki czystości, kosmetyki;
• artykuły dziecięce, np. pieluszki w rozmiarze 4, 4+, chusteczki nawilżane;
• odzież: dla pani Agnieszki w rozmiarze M, w szczególności swetry i bluzki, kozaki rozm. 39;
dla Weroniki 156 spodnie, swetry, bluzki; dla Dorotki 122 swetry i bluzki; dla Dominiki 116 swetry i bluzki; dla Magdy 86/92 bluzki, body, rajstopki;
• kołdra, poduszka;
• dziewczynkom przydałoby się nowe łóżko piętrowe, bardzo przydałaby się szafa do przechowywania ubrań;
• może uda się znaleźć pralkę, kuchenkę;
mile widziane będą też specjalne upominki:
dla Dominiki i Doroty – lalka (np. typu Barbie), dla
P. Agnieszki- bransoletka, a dla Magdy – zabawki/pluszaki
Akcja trwa do czwartku, 10 grudnia.
Szlachetną Paczkę w naszej szkole koordynują panie: Anna Koenigshaus, Katarzyna Wielgopolan
i Lilianna Konieczny. Do Nich prosimy przynosić potrzebne rzeczy.
Anna Koenigshaus
Podsumowanie akcji „Poduszka dla maluszka” 24.11.2015
Dziękujemy!!! Szkolna akcja ”Poduszka dla Maluszka” za nami.
Nasze działania rozpoczęliśmy 21 października zakończyliśmy w piątek 20 listopada. W tym czasie dzięki Waszej hojności zebraliśmy kwotę
1 433zł i 16 groszy!!!!!!!! To bardzo dużo.
Na przedstawicielach fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, którym przekazaliśmy zebrane pieniądze, kwota ta zrobiła ogromne wrażenie. Poza tym w puszkach znalazło się 25 eurocentów i 83 pensy. Przedstawicielom fundacji przekazaliśmy również trzy poduszki przytulanki. W ramach akcji „Poduszka dla Maluszka” podejmowaliśmy różnego rodzaju działania zarówno w szkole jak i poza szkołą:• codziennie kwestowaliśmy podczas przerw na terenie naszej szkoły,• kwestowaliśmy podczas dzielnicowego dnia św. Marcina,• zorganizowaliśmy „Kawiarenkę pod poduszka”• zaaranżowaliśmy studio fotograficzne ”Pod poduszką” (bardzo dziękujemy Oli Derwiańskiej
i Madzi Szołtysik z kółka fotograficznego „Anaglif” za ich pracę i piękne fotki),• w ostatnim tygodniu akcji kwestowaliśmy pod hasłem „Serduszko od maluszka”, czyli wspomóż akcję i wylosuj serduszko z wypisaną sentencją, • ponadto przygotowywaliśmy plakaty informujące o podejmowanych inicjatywach a także serduszka z sentencjami. Chcieliśmy bardzo, ale to bardzo serdecznie podziękować wszystkim „czwórkowym darczyńcom”. Wam wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparliście akcję „Poduszka dla Maluszka”. Prosimy także o przekazanie serdecznych podziękowań rodzicom. A oto my, czyli wolontariusze akcji „Poduszka dla Maluszka”: – klasa 1c gimnazjum: Aneta Dolatowska, Daria Dzwińczyk, Edyta Macikowska, Patrycja Sorychta,
– klasa 2a gimnazjum: Karolina Kastner, Kamila Kluk, Karolina Majcher, Wiktoria Małek, Roksana Tyka, Karolina Wyciślik, – klasa 2c gimnazjum: Emilia Garbacik, Wiktoria Hucz, Natalia Kamińska, Paulina Łaba, Maria Tomiczek, Urszula Wysocka,– klasa 3a gimnazjum: Katarzyna Bajda, Julia Pustuł.
Koordynatorzy akcji: Krystyna Szkarłat, Grażyna Tyszka. Dziękujemy, że nie byliście obojętni!!! Grażyna Tyszka
Poduszka dla Maluszka – ciąg dalszy działań 16.11.2015
W środę 11 listopada, podczas gdy większość z nas korzystała z dobrodziejstw tzw. dnia wolnego od nauki, nasi „poduszkowi wolontariusze” nie próżnowali. Podczas obchodów dzielnicowego „Dnia św. Marcina” kwestowali na rzecz charytatywnej akcji „Poduszka dla Maluszka”.
Zanim barwny korowód z na czele jadącą na białym koniu postacią św. Marcina dotarł do ogrodu Sanktuarium Szensztackiego (gdzie odbyła się główna część marcińskich uroczystości), nasze wolontariuszki już dzielnie stały u jego bram, budząc zainteresowanie uczestników korowodu trzymanymi w ręku charakterystycznymi „ poduszkowymi puszkami”. U bram Szensztatu zachęcały do wsparcia „poduszkowej akcji”. Każdy darczyńca obdarowany został małym serduszkiem
z wypisaną sentencją. Serduszka te wykonane zostały wcześniej przez uczniów naszej szkoły.
Uczestnicząca w obchodach Pani Prezydent miasta Zabrze, Małgorzata Mańka – Szulik, także wsparła naszą akcję i również została obdarowana naszym serduszkiem. Ucięła sobie nawet
z naszymi wolontariuszkami krótką pogawędkę.
Dziękujemy Radzie Dzielnicy Rokitnica za umożliwienie nam kwestowania na rzecz chorych dzieci. Podziękowania składamy również za pyszne marcińskie rogale i drobne upominki.
Ofiarować, oznacza dawać drugiemu to, co wolałoby się zatrzymać dla siebie.
(Lagerlöf Selma)
Grażyna Tyszka
Czy chcielibyście zrobić coś dobrego dla innych? 11.11.2015
Podczas szkolenia będzie się można dowiedzieć czym jest wolontariat i jakie przynosi korzyści. Będzie można także poznać formalną stronę wolontariatu, czyli prawa przysługujące wolontariuszom
i wolontariuszkom oraz instytucjom korzystającym z ich usług. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Spotkania odbędą się w Domu Harcerza przy ul. Wolności 350a w piątek 20 listopada od 16:00 do 18:00 oraz w czwartek 26 listopada od 16:00 do 18:00. Zapisy przyjmowane są mailowo pod adresem: wolontariat.zabrze@gmail.com i w godzinach dyżurów Centrum Wolontariatu w Domu Harcerza, od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00.
Kwesta „Bliźniemu Swemu” na rokitnickim cmentarzu 03.11.2015
Swoją obecnością w tym projekcie chcieliśmy przyłączyć się do pomocy najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta, bezdomnym, dzieciom i matkom samotnie wychowującym dzieci.
Poduszka dla maluszka 30.10.2015
Kiedyś przeczytane: ”To nie jest tak, że drobne rzeczy nie mają sensu… Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat… czyjś świat… Przekonaj się, ile radości w Twoje życie wniesie wyciągnięcie pomocnej dłoni w stronę kogoś potrzebującego i jak bardzo może to odmienić życie Was obojga”.
Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych 23.06.2015
z regionu oraz wolontariusze, uczniowie naszej szkoły.
W ceremonii otwarcia uczestniczyła Prezydent Zabrza Pani Małgorzata Mańka – Szulik. Po ceremonii rozpoczęły się rozgrywki. Uczniowie naszej szkoły byli opiekunami poszczególnych drużyn. Wolontariusze nie mogli nawet na chwilę odstępować od swoich podopiecznych. Prowadzili ich do szatni, na zawody oraz na posiłek. Inni wolontariusze pomagali w kuchni i szatni; jeszcze inni pełnili funkcję sędziów.
Doświadczenie z osobami specjalnej troski było dla naszych uczniów dużym wyzwaniem, któremu sprostali doskonale. Otrzymywali pochwały od prowadzących i uznanie podopiecznych. Sami wyrazili chęć uczestniczenia w podobnych spotkaniach.
Eurowolontariat 25.10.2014
W ramach Europejskiej Kampanii Promującej Sieć Eurodesk Time to Move w dniach od 13 do 19 października 2014 roku w całej Polsce miały miejsce wydarzenia koordynowane przez sieć Eurodesk, mające zachęcić młodych Europejczyków do międzynarodowej mobilności. Kampania odbywała się w trzynastu krajach Unii Europejskiej. W Polsce w jej ramach odbyły się m.in. dni otwarte, eurolekcje w szkołach, targi, dyskusje i porady specjalistów. W ramach kampanii Polska Rada Organizacji Młodzieżowych we współpracy z portalem Działasz.pl opublikowała cykl artykułów pod hasłem „Tydzień polityki na rzecz młodzieży”, suwalskie Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT zorganizowało dyżur doradcy młodzieżowego, a Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu – warsztaty dla działaczy organizacji pozarządowych. Nasze liceum przyłączyło się do działań w ramach tego projektu. 17 października w naszej szkole odbyły się warsztaty o Wolontariacie Europejskim. W zajęciach brała udział młodzież klas maturalnych. Podobne imprezy odbyły się również w Toruniu, Włocławku, Gdańsku, Białymstoku, Polkowicach, Siemianowicach Śląskich, Radzikach Dużych, Rzeszowie, Częstochowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Koszalinie. [link do galerii]
Podziękowania za kwestowanie na Cmentarzu Rokitnickim 10.12.2013
w Zabrzu wraz z Panem Mariuszem Klauza – psychologiem pracującym w Ośrodku, by
w towarzystwie Pani Wicedyrektor Marii Skrzypczyk wręczyć serdeczne podziękowania wolontariuszom kwestującym podczas Dnia Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rokitnickim na rzecz potrzebujących osób zamieszkujących Schronisko Brata Alberta przy ul. Ofiar Katynia w Rokitnicy. Goście zachęcali młodzież do kontaktu z dziećmi przebywającymi w Schronisku. Wspieraniu ich w procesie nauczania czy w zwykłych zabawach w czasie wolnym. Młodzież entuzjastycznie zareagowała na zaproszenie Pani Demidowicz wyrażając zainteresowanie pomocą osobom w trudnej sytuacji życiowej. [link do galerii]
Pomysł na wakacje? Pomoc zwierzakom w schroniskach. 30.06.2013
[link do galerii]
Dzień Wolontariusza 2012 05.12.2012
w Biskupicach.
Uczniowie gimnazjum oraz liceum zostali zaproszenia na prelekcje dotyczące działalności stowarzyszenia. Dowiedzieliśmy się jak możemy pomóc niepełnosprawnym – przykładowo zbierając korki, które zostaną przekazane na budowę domu dla osób niepełnosprawnych. Pani Małgorzata opowiadała również o swojej przygodzie ze stowarzyszeniem, wspomnieniach
z specjalnych obozów dla wolontariuszy oraz o tym czego nauczyła się przez lata wolontariatu
w „Modlitwa i Czyn”. Zachęcała nas do podobnej działalności.
Na koniec spotkania zobaczyliśmy prezentację o organizowanych turnusach dla osób niepełnosprawnych jak i wolontariuszy. Podobało nam się i pomogło w niewielkiej części zrozumieć osoby niepełnosprawne.[link do galerii]
Obchody Dnia Żywności i Walki z Głodem 20.10.2012
z opiekunem Panem Sławomirem Czypczarem, wzięli udział w organizowanych w naszym mieście obchodów Światowego Dnia Walki z Głodem.
Impreza zaczęła się około 12:00 przemarszem z Placu Wolności na Plac Teatralny, na którym to zostaliśmy przywitani przez organizatorów (w tym Panią Prezydent) i poczęstowani pewnymi przysmakami naszej kuchni, a dokładniej „sznitami ze smalcem” i ogórkami kiszonymi,
a także kawą i herbatą, by rozgrzać się, gdyż pogoda we wtorek byłą bardzo zła, wręcz okropna.
Od samego rana padał deszcz, wiało i było zimno, a jednak nie zabrakło chętnych do podziwiania występów, odbywających się na specjalnie zbudowanej scenie. Swój wkład w organizację miały również zabrzańskie szkoły, a jedna z nich rozdawała chętnym jedzenie w postaci krążków sera topionego.
Całość zakończyła się około godziny 15:00 i mimo złej pogody cały wyjazd można uznać za całkiem udany.
Zbiórka dla kotów i psów Fundacji „Azyl Nadzieii” 12.03.2012
Są na tym świecie ludzie, dla których potrzeby innych są ważniejsze od własnych. Są na tym świecie ludzie, dla których opieka nad ciężko chorymi, porzuconymi zwierzakami staje się codzienną ciężką pracą od rana do nocy. Takim człowiekiem okazała się właśnie Pani spod Opola, która swój dom zaadaptowała dla potrzebujących zwierząt.
Fundacja „Azyl Nadziei” dla zwierząt potrzebujących pomocy powstała 18.01.2008r.
z myślą o zwierzętach szczególnie pokrzywdzonych przez los. Do Fundacji trafiają zwierzęta po różnorakich wypadkach, chore, stare, kalekie, osierocone. Niektóre są po ciężkich przejściach, inne były maltretowane. Zdarzają się i takie, które po prostu znudziły się właścicielom i zwyczajnie zostały wyrzucone” (informacja ze strony Fundacji http://www.azylnadziei.pl).
Po obejrzeniu reportażu na początku stycznia 2012 roku w programie Ekspres Reporterów pokazującego codzienne zmagania właścicielki i wolontariuszy postanowiłam zorganizować na terenie naszej szkoły zbiórkę potrzebnych rzeczy takich jak żywność, koce, ręczniki, smycze itp.
Film ukazuje niezwykłe zaangażowanie właścicielki Fundacji oraz dwóch wolontariuszek w niesienie pomocy i opiekę nad chorymi, bezpańskimi zwierzętami. Niestety, jak większość podobnych organizacji, Azyl Nadziei boryka się z trudnościami materialnymi wynikającymi z ciągle powiększającej się liczby podopiecznych. Szczególnie teraz, gdy na ulice trafiają już niechciane „żywe prezenty świąteczne”, w Fundacji brakuje podstawowych rzeczy.
Ogromnie dziękuję w szczególności klasie 3c gimnazjum, która w całości włączyła się w akcję oraz pojedynczym osobom, które wykazały zainteresowanie w tej kwestii i przyniosły wiele potrzebnych rzeczy. Właścicielka Fundacji była ogromnie poruszona chęcią pomocy z naszej strony. Z relacji nauczycielki z Gimnazjum nr 21 w Zabrzu – która zachęciła mnie do przyłączenia się do tej akcji – wynika, że Pani ta jest bardzo zaangażowana w to co robi, a zwierzaki są bardzo szczęśliwe i oddane. Polecam zobaczyć kilka fotek z wizyty w Fundacji w naszej galerii. [link do galerii]
Z MOJEJ STRONY JESZCZE RAZ PRAGNĘ PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM UCZNIOM
I NAUCZYCIELOM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W AKCJĘ. KAŻDY TAKI GEST TO OGROMNA POMOC. WIERZĘ W TO, ŻE DOBRO POWRACA.
Pozdrawiam
„Wszystkie kolory Świata” – akcja UNICEF 06.01.2012
Kolorowe lale będzie można kupić już podczas zebrań z rodzicami w dniu 09. 01. 2012 r.
[link do galerii…]
Pomagamy 25.10.2010