Uczniowie IV LO wzięli udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa organizowanych w Polsce od 25 lat.
Idea poświęcenia jednego dnia w roku naszemu dorobkowi kulturowemu narodziła się we Francji w 1991 roku. Polska dołączyła do tej akcji, w której uczestniczą wszystkie państwa Rady Europy, w 1993 roku. Za hasło przewodnie tegorocznej – 27 edycji przyjęto: „Polski splot”.
13 września 2019 r. licealiści z klasy I Bp i II AB odbyli industrialny spacer po zakładach Elzab w dzielnicy Zabrza – Helence. Ta pięćdziesięcioletnia firma należy do najprężniej działających w branży fiskalnej na polskim rynku i jest jedyną, która przetrwała przeobrażenia lat 90 – tych.
W ogromnej hali przywitali naszą młodzież szef marketingu – pan Damian Szewczyk i pan Dariusz Walerjański – pełnomocnik ds. powołania Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki. Słuchając ich, młodzi ludzie poznali historię 50- letniej firmy. Od jej początków, które sięgają budynku Restauracji Dworcowej, gdzie mieściła się jej pierwsza siedziba, poprzez budowę hali produkcyjnej w latach 1970 – 1973, pożar w 1983 roku, do czasów współczesnych.
Oglądali urządzenia produkowane niegdyś w Merze: dziurkarkę taśmy papierowej, kalkulator inżynierski Mera 203, monitory ekranowe, czy będący przykładem nowoczesnej technologii lat 80 –tych komputer osobisty Meritum I.
Następnie wyruszyli do hal firmy, aby zobaczyć, jak wygląda tam praca dzisiaj. Podczas tego spaceru oglądali, jak zatrudnieni tam pracownicy opracowują różne elementy, z których potem powstaje nowoczesny, naszpikowany elektroniką produkt. Słuchali o ludziach, którzy swoją karierę zawodową związali z tym zakładem. Odwiedzili laboratorium, gdzie testuje się sprzęt elektroniczny, wykorzystywany przez artystów podczas występów muzycznych. Mieli okazję posłuchać dwóch gitarzystów, którzy specjalnie dla nich dali koncert z użyciem urządzeń wyprodukowanych przez GLAB.
Na koniec uczniowie z „Czwórki” otrzymali miłe upominki, a wśród nich słoiczek miodu od pszczół, zamieszkujących w ulach na dachu jednego z budynków firmy.
Industrialny spacer po zakładzie Elzab, który w XX wieku nazywano „laboratorium nowoczesnych maszyn cyfrowych”, przybliżył młodzieży gospodarczą przeszłość miasta i regionu. W czasie wizyty u lokalnego producenta o bogatym i znaczącym dorobku, licealiści poznali cząstkę naszego dziedzictwa, w którą wplatają się losy trzech pokoleń ludzi, tworzących tę firmę.
Mirosława Leciejewska – Boncol