Zdrowie psychiczne jest ważnym elementem naszego życia. To nasza kondycja psychiczna wpływa na sposób myślenia, odczuwania i działania. Żyjemy jednak w czasach, w których zdrowie psychiczne zostaje wystawione na próbę. Długotrwały stres, wielozadaniowość, przytłoczenie zbyt dużą ilością informacji, powoduje często przeciążenie naszego organizmu i wprowadza chaos w naszej psychice.
O zdrowie psychiczne warto zadbać, bo gdy jesteśmy zdrowi psychicznie możemy:
- tworzyć pozytywne relacje z otoczeniem,
- pełniej wykorzystywać nasz potencjał,
- radzić sobie z wyzwaniami życia codziennego.
Działajmy profilaktycznie, dbajmy o swój dobrostan: zdrowo się odżywiajmy, wprowadźmy jakąś aktywność fizyczną w swoim życiu, otaczajmy się pozytywnymi ludźmi, dostrzegajmy najmniejsze pozytywne strony. Ponadto znajdźmy w swoim życiu czas zarówno na skupienie, jak i zabawę, czas na kontakt z drugim człowiekiem i refleksje wewnętrzną, czas na regenerację, a przede wszystkim na sen.
Pamiętajmy jednak, że sytuacje trudne nas nie ominą i każdy z nas prędzej czy później będzie musiał się z taką zmierzyć. Życie stawia nas często przed sytuacjami, których się nie spodziewaliśmy i łatwo jest się załamać. Wówczas starajmy się znaleźć w swoim otoczeniu osobę, która może nas wesprzeć, która może wskaże nam to, czego sami nie dostrzegamy. Taką osobą może być ktoś z rodziny: mama, tata, ciotka z którą mamy dobry kontakt, ale może to być też osoba ze szkoły: pedagog, psycholog, czy nauczyciel godny zaufania.
Pamiętaj nie jesteś sam i z niczym nie musisz się sam mierzyć. Jeśli jednak masz trudności ze znalezieniem w swoim otoczeniu osoby, która mogłaby ci pomóc, to możesz również skorzystać z telefonu zaufania, który jest czynny w godzinach od 12:00 do 2:00 każdego dnia. Dzwoniąc pod numer 116111 lub pisząc na adres: www.1161111.pl możesz opowiedzieć o swoim problemie anonimowo. Podczas rozmowy spotkasz się z osobą empatyczną, która nie będzie cię ocenić, a jedynie cię wysłucha i doradzi. Pamiętaj nie jesteś sam!
Anna Ulatowska
Źródło:
- Konferencja Metis’u „Kryzys suicydalny – od prewencji do interwencji”.
- www.fundacjaprodomo.pl
- www.hbrp.pl