Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Młodzież IV LO w Zabrzu, głównie klas medialnych, wzięła udział w wyjątkowej lekcji historii. Lekcji, która dla każdego Ślązaka, Polaka, człowieka jest szczególnie ważna w czasach, w których obecnie żyjemy. Uczniowie wyruszyli do Kopalni „Wujek” po drodze zatrzymując się w dwóch miejscach. Najpierw pod tablicą pamiątkową, która umieszczona jest w DPS „Wędrowiec” w Bytomiu Miechowicach. Tablica ta przypomina, że w miejscu tym mieścił się Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych Kobiet. Kolejno zatrzymaliśmy się przy parafii św. Jadwigi w Zabrzu, gdzie rownież znajduje się tablica informująca, że w czasie stanu wojennego do obecnego nieopodal Zakładu Karnego internowano działaczy „Solidarności” i opozycjonistów.

Naszym głównym celem wyjazdu było natomiast Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, muzeum które znajduje się na terenie kopalni „Wujek”. Pod okiem przewodnika mogliśmy zwiedzić to interaktywne muzeum, pogłębić wiedzę na temat przebiegu strajku z 16 grudnia 1981 oraz przybliżyć historię Polski po II wojnie światowej oraz w latach 80-tych XX wieku.

Muzem zrobiło na nas ogromne wrażenie, szczególnie film, którego bohaterami byli uczestnicy wydarzenia grudnia 1981 roku oraz ich rodziny.

Zapraszamy na krótki filmik oraz fotorelację: